گیوه کلاش چیست ؟

گیوه کلاش چیست ؟

طاقبستان ، کرمانشاه ، جاذبه های کرمانشاه ، سوغات کرمانشاه ، گیوه ملکی ، گیوه ملکی چیست ، گیوه چیست ، گیوه محلی ، گیوه تخت چرم ، گیوه کردی ، گیوه یا کلاش چیست ، کفش محلی کردستان

گیوه کلاش کردی

گیوه نوعی پاپوش تابستانی ، سبک، بادوام و مناسب برای پیاده روی ‌های طولانی ، دارای قدمت طولانی ویژه مردان روستایی و از جمله صنایع دستی مناطق کورد نشین است همه مراحل تولید این پاپوش، دست ساز است و عموماً از نخ قالی ، نخ ابریشم و کف آن از پارچه، چرم یا لاستیک است.

 تاریخچه گیوه کلاش کوردی

درباره تکامل صنعت کوچک گیوه بافی اطلاعات کمی در دست است. با توجه به این خصوصیات، اغلب افراد پیدایش آن را به روزگارانی خیلی قدیم‌تر از پیدایش سایر انواع پاپوش نسبت داده‌‌اند و همین امر باعث شده تا تولد گیوه با افسانه‌ها پیوند بخورد. کما اینکه در اکثر منابع، تولید نخستین گیوه را به گیو، پهلوان داستانی ایران (که به روایت فردوسی پسر گودرز و داماد رستم بوده است) نسبت داده‌اند.

جنس گیوه

مواد تشکیل داده گیوه نخ پنبه ای، نخ قالی و نخ ابریشم (در شهرستان آباده استان فارس اصطلاحاً تنه نامیده می‌شود) و ضایعات چرم است. رویه گیوه بدست زنان و توسط انواع سوزن‌ها (به جز سوزن خیاطی) و جوالدوز بافته می‌شود و قسمت کف گیوه (زیره) نام دارد که از جنس پارچه، چرم یا لاستیک می‌باشد. کف گیوه (زیره) از نظر جنس سه نوع می‌باشد:

یکی از انواع آن پارچه است که جنس پارچه باید از پنبه باشد و به غیر از پنبه، نمی‌توان آن را درست کرد. (تختی که از پارچه تهیه می‌شود، هر چه پارچه کهنه باشد تخت آن مرغوب تر است) تختی که پارچه در ساختمان آن بکار رفته در فرهنگ آباده به آن شیوه می‌گویند. این نوع تخت از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار گرفته.

دومین نوع آن چرم است که کیفیت آن کمتر از پارچه است.

سوم لاستیک است که از کیفیت خیلی کمی برخوردار است ولی طول عمر آن از بقیه زیادتر است.

انواع گیوه

گیوه انواع گوناگونی دارد. تقسیم بندی انواع گیوه  بر اساس  نوع بافت رویه ،مواد استفاده در زیره وهمچنین نوع اتصال دو تکه کفش به هم می باشد.

رویه‌گیوه را به شیوه‌ بافتنی از ریسمان‌های ابریشمی یا پنبه‌ای نازک و زیره‌ آن را گاه از چرم یا لاستیک و اغلب از لته‌های به هم فشرده و در هم کشیده می‌سازند.مهم‌ترین انواع گیوه عبارتند از:

1.گیوه ملکی:

طاقبستان ، کرمانشاه ، جاذبه های کرمانشاه ، سوغات کرمانشاه ، گیوه ملکی ، گیوه ملکی چیست ، گیوه چیست

این نوع گیوه  دارای رویه‌ای نفیس و گران قیمت بوده و نوک(پنجه) درازی دارد. رویه‌اش بلندتر از گیوه‌های دیگر بوده و به قسمت پشت آن نیز یک قطعه چرم دوخته می‌شود.تخت این نوع  گیوه از پارچه های نخی و لباس های مندرس کرباسی تهیه می شد که امروزه بیشتر  از شلوارهای کهنه لی درساخت آن استفاده می شود به این ترتیب که  پود آن از این پارچه ها و به شکل نوارهایی نازک تهیه می شود و تار آن از پوست گاو می باشد و همچنین پنجه و پاشنه تخت را نیز از پوست گاو تهیه کرده و بعد از اتصال تار و پود به هم، دور آن را حاشیه زده و اضافات آن را می برند و تخت درست می کنند که به آن « تخت کهنه ای » یا« تخت ملکی » می گویند.

2. گیوه آجیده یا آجده:

طاقبستان ، کرمانشاه ، جاذبه های کرمانشاه ، سوغات کرمانشاه ، گیوه ملکی ، گیوه ملکی چیست ، گیوه چیست ، گیوه محلی ، گیوه آچیده

تفاوت این گیوه با ملکی در این است رویه‌ آن  درشت باف بوده و کف آن هم  تخت‌ چرمی بخیه‌دار می‌باشد.

3. گیوه تخت چرمی:

طاقبستان ، کرمانشاه ، جاذبه های کرمانشاه ، سوغات کرمانشاه ، گیوه ملکی ، گیوه ملکی چیست ، گیوه چیست ، گیوه محلی ، گیوه تخت چرم

این نوع بسیار شبیه کفش‌های معمولی است و تخت آن چرمی می باشد. از این نوع گیوه بیشتر در شهرها مورد استفاده می شود و بر همین اساس  آن را  گیوه شهری نیز نامیده می‌شود .

4. گیوه لته‌ای:

تفاوت اصلیش با سایر انواع گیوه دراین است که درتخت آن تنها از تکه های کهنه پارچه که در اصطلاح به  آن لته‌ای گویند ،استفاده می شود.

5. گیوه تخت لاستیکی:

نوعی گیوه درشت باف و ارزان قیمت است که دارای زیره‌یلاستیکی می باشد.

6. گیوه ابریشمی:

نوعی گیوه تزئینی و تشریفاتی است که تخت آن چرمی یا لاستیکی است اما بافت این تخت بسیار ظریف می باشد. همچنین رویه‌ این نوع گیوه از نخ ابریشمی رنگین بافته می‌شود و گاهی نیز با منجق‌دوزی همراه است .

7. گیوه کردی یا کلاش:

طاقبستان ، کرمانشاه ، جاذبه های کرمانشاه ، سوغات کرمانشاه ، گیوه ملکی ، گیوه ملکی چیست ، گیوه چیست ، گیوه محلی ، گیوه تخت چرم

این نوع گیوه که موضوع اصلی این تحقیق  می باشد خاص مناطق کردنشین کشور بوده و محل اصلی تولید آن ناحیه اورامانات است . مهمترین ویژگی که  کلاش را از سایر انواع گیوه مشخص می کند مواد به کار رفته در آن است.رویه این نوع گیوه از نخ پنبه ای بافته شده و زیره آن از پارچه فشرده ساخته می شود و بر همین اساس  کلاش کفشی سبک،نرم ،قابل انعطاف ومتناسب با محیط کوهستانی است. برای  شناخت این نوع گیوه لازم است تا ابتدا منطقه جفرافیایی تولید واستفاده آن را شناخت. 

مزایای استفاده از گیوه کلاش

قابلیت لنگه به لنگه کردن چپ وراست

یکی از ویژیگی های منحصر به فرد گیوه کلاش این است که این پای افزار چپ راست ندارد و شما میتوانید هر لنکه از کلاش ها را در هر یک از پاهای که دوست دارید بپوشید قبلا این ویژیگی در انواع گیوه ها مشاهده میشد اما رفته رفته چون دیگر گیوه هاشروع به استفاده از زیره ها ماشینی کردند عاملی شد که دیگر اکنون این قابلیت منحصر به گیوه کلاش هورامی شده است.

پوشیدن آسان وسریعتر به نسبت کفش

باتوجه به دارا بودن قابلیت لنگه به لنگه پوشیدن گیوه کلاش هورامی وهمچنین نداشتن بند کفش پوشیدن این پای افزار سریعتر از کفش های بازاری می باشد.

رفع کننده بوی بد و قارچ های پا

همه ما می دانیم که گیوه پای پوشی از سبک ، با دوام ومناسب برای راه پیمای های  طولانی در مسیر های ناهموار که از دو قسمت کفه و روی تشکیل میشود و روی آن از نخ پنبه ای یا ابریشمی می باشد از این رو می توان ادعا کرد که گیوه کلاش هورامی از خنک ترین کفش های دنیا به شمار می رود. اگر دقت کرده باشید یکی از  مهمترین بیماری های پای ورزشکاران نام دارد که عبارت از یک عفونت شایع و مسری قارچی پوست پا که اصولی درمانی آن جدای از شستن ، نضافت و… سرد و خشک نگاه داشتن ناحیه دچار عفونت است.از این رو گیوه کلاش هوارمی از این رو میتوان گفت گیوه کلاش هورامی جدای از رفع کنندگی بوی بد پا ضد قارچ و همچنین انتی باکتریال است.

دست ساز با دقت ساخت بالا

دقت بفرمایید که تعداد و فشردگی لایه رج پارچه در کفه گیوه کلاش هورامی مابین ۳۰۰ تا ۳۶۰ رج می باشد وهمچنین روی آن دارای از گره های ریز بافت و بخش های بسیار جزئی و متعددی تولید شده است که به اختصار مراحل ‌آن را در پایان این مقاله برای شما خواهیم نوشت.

مناسف برای افراد دارای کمر درد

عموما گیوه ها برای افراد دارای کمر درد مناسب می باشد اما گیوه کلاش هورامی با توجه به دارا بودن کفه ی منحصر به فرد خود ارگونومی که دارا می باشد برای افراد دارای کمر درد می باشد بسیار مناسب است وحتی شما می توانید برای پیاده روی های طولانی ویا کوه نوردی با خیال راحت از آن استفاده کنید.

و ویژگی های بسیار دیگر که نوشتن توضیح برای هرکدام از ‌آنها ازحصله این متن خارج است. اما به اختصار میتوان به مواردی چون ظاهر زیبای ‌آن و سازگاری با انواع ست و مد لباس ، بی نیاز بودن از واکس و براق کننده ها ، دارا بودن نشان مرغوبیت و اصالت صنایع دستی یونسکو و… اشاره کرد.

مراحل ساخت گیوه کلاش هورامی کردستان

 • پی که نه : فتیله های کوبیده شده و کنار هم چیده شده قبل از چرم کشی.
 • دوال : رشته های چرم موازی جهت تیرکشی.
 • وجاره : مرتب کردن فتیله ها را از بلند به کوچک ‹‹ وجاره ›› گویند.
 • خشتک و ناوخ : قطعات پارچه در ابعاد ۶ در ۱۳ را ‹‹ خشتک ›› و قطعات پارچه در ابعاد ۴ در ۱۳ سانتی متر را ‹‹ ناوخ ››
  گویند .
 • دور گرودم گر : ‹‹ دورگر ›› در بافت کلاش به معنی گردش و دور زدن رج های بافت است و رج های روی سینه پا را
  ‹‹ دم گر ›› گویند .
 • هه تیمه : آخرین دور بافت روی دهانه کلاش که فرم زیبایی به بافت می دهد و نوع گره آن برگردان است ‹‹ هه تیمه ››
  گویند .
 • ساکار : ‹‹ ساکار ›› یعنی ساده بافی
 • پرگه ما : رشته های تابیده شده موی بز را که محل اتصال بافت رویه به کفه است ‹‹ پرگه ما ›› گویند .
 • نک : قطعه چرمی است که به عنوان تکیه گاه تیرک ها در قسمت نوک کف گیوه قرار می گیرد .
 • حماله : نخی است در قسمت روی پنجه گیوه که در قسمت بافت ساده بافی نقش پود را دارد .

بازدیدها: 159